Właściwości zdrowotne jęczmienia

zielony-jeczmien

Jęczmień powinniśmy włączyć do naszego menu, albowiem jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Jest ogromna ilość różnorodnych propozycji zastosowania jęczmienia w kuchni, dlatego na pewno warto wykorzystać tę możliwość.

Błonnik oraz selen

Jęczmień należy do szerokiej rodziny zbóż i uchodzi za jeden z najstarszych roślin o charakterze uprawnym. Warto zaznaczyć, że jęczmień jest bardzo bogaty w błonnik, ponieważ już jeden kubek jęczmienia zawiera około 15 gram błonnika.

Jęczmień to również doskonałe źródło selenu, który to występuje we wszystkich komórkach w organizmie. Zapobiega on starzeniu się skóry, a także zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych w organizmie. Tym samym jęczmień powinno spożywać się regularnie walcząc z rakiem. Zboże bogate jest również w mangan, witaminy z grupy B a także zwiększa ilość wytwarzanych ciał odpornościowych i dzięki temu poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.

Kasza jęczmienna – podstawą diety

Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo, powinniśmy kupować kaszę jęczmienną, albowiem jest produktem pełnoziarnistym. Możemy jeść ją zamiast ziemniaków i traktować jako znakomite urozmaicenie potraw. Smak kaszy znakomicie komponuje się z ogromną ilością różnorodnych potraw. Kasza jęczmienna znakomicie sprawdza się również w zupach oraz gulaszu. Możemy dodać ją zamiast zwykłego makaronu i ryżu. To świetne zastępstwo dietetyczne ziemniaków, albowiem jest nie tylko zdrowsza, ale również ma o wiele mniej kalorii.

To jednak nie wszystko, ponieważ kasza jęczmienna sprawdza się w sałatkach, a nawet można dodawać ją do mleka zastępując tradycyjną owsiankę. Po taką przekąskę można sięgnąć nawet pomiędzy posiłkami, albowiem nie jest tucząca i zawiera bardzo małą ilość kalorii. Polecana jest szczególnie osobom odchudzającym się i pragnącym zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Jeżeli z kolei zastosujemy do pieczenia mąkę jęczmienną, z całą pewnością tego również nie pożałujemy. Świetnie nadaje się do wypieków ciastek, placków czy też klusek. Zawiera w sobie bardzo mało glutenu, ale za to bardzo dużą ilość zdrowego dla naszego organizmu błonnika.