Właściwości zdrowotne prosa

proso

Każdy z nas słyszał o takim zbożu, jak proso. Nie jest ono niczym nowocześnie wynalezionym. Jest znane od bardzo dawna i od dawna wykorzystywane przez ludzi. Warto jednak o nim wspomnieć, ponieważ jego ziarna mają liczne właściwości, przez co posiada wielorakie zastosowanie. Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że jest to zboże, które nie zawiera glutenu. Co zatem oznacza, że osoby cierpiące na nietolerancję glukozy oraz celiakię mogą najspokojniej w świecie korzystać z jej dobrodziejstw i jeść ją bez jakichkolwiek obaw. Z pewnością nie wywoła niepożądanych skutków.

Przeciwutleniacze w prosie

Zawiera również sporo przeciwutleniaczy. Nienasyconych kwasów tłuszczowe, które są dobrodziejstwem dla naszego organizmu oraz jest świetnym źródłem witamin z grupy B. Proso przywędrowało do Europy i Ameryki prosto ze starożytnych Chin, gdzie było bardzo doceniane za swoje właściwości. Niestety, w dzisiejszych czasach się go nie doceniania i jego głównym zastosowaniem obecnie jest pasza dla zwierząt, np. koni, krów, świni. A szkoda. Jest bowiem bogate w białko, błonnik, polifenole oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera również dużo węglowodanów prostych, co oznacza, że po zjedzeniu prosa mamy bardzo dużo energii, a także zachowujemy uczucie sytości na dłużej.

Dla pięknej sylwetki

Osoby, które są na diecie lub chcą po prostu zrzucić kilogramy bądź zachować zdrowy wygląd sylwetki zdecydowanie powinny jeść proso. Warto wspomnieć o tym, że obniża ono poziom cholesterolu, stabilizuje nam także stężenie glukozy we krwi, ułatwia wypróżnienie dzięki wpływowi na układ trawienia, zapobiega wystąpieniu cukrzycy oraz zaburzenia metabolicznego, na wpływ na tworzenie się oraz funkcjonowanie czerwonych krwinek.