Wpływ cukru na nasze zdrowie

cukier a zdrowie

Każdy z nas przynajmniej raz spotkał się ze stwierdzeniem, że cukier to biała śmierć. Często jest tez porównywany do narkotyków, ze względu na działanie silnie uzależniające. Bardzo trudno jest pozbyć się przyzwyczajeń związanych ze słodzeniem kawy czy herbaty, nie mówiąc już o spożywaniu słodyczy czy piciu kolorowych napojów. Prawdą jest również to, że cukier jest wszędzie. Spotkamy go niemal we wszystkich produktach codziennego użytku. Co więcej, jedzenie cukru powoduje produkcję hormonów, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Czekolada na dobry humor

Dość powszechne jest stwierdzenie, że jeśli masz zły humor to świetnym lekarstwem jest kostka czekolady. Aby sprawdzić, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cukru wystarczy  podjąć detoks. Już po dwóch dniach zauważymy, że nasz organizm domaga się czegoś słodkiego, obojętnie w jakiej postaci. Niedostarczenie pożądanego składnika może powodować bóle głowy, drżenie rąk a nawet zimne poty. W związku z tym nie tak łatwo zerwać z cukrem. Mimo to specjaliści biją na alarm. Spożywamy zdecydowanie więcej cukru niż powinniśmy do pobudzenia naszego organizmu do działania. Cukier jest przyczyną chorób cywilizacyjnych, między innymi otyłości i związanego z nią szeregu innych chorób. Co ważne, cukru nie da się odstawić tak po prostu z dnia na dzień.

Detoks musi więc polegać w tym przypadku na stopniowym eliminowaniu cukru z naszej diety. Proces ten należy rozpocząć od unikania przetworzonej żywności i fast foodów, a posiłki przygotowywać samodzielnie ze świeżych produktów.