Wszystko o fitness

fitness

Treningi fitness, to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Jedni regularnie chodzą na sale treningową, inni z kolei postanawiają ćwiczyć w domu. Często jednak nie wiemy jak umiejętnie podejść do wykonywanych ćwiczeń, a to dlatego, że w gruncie rzeczy mało wiemy o samym fitness. Dlatego postanowiliśmy przedstawić najważniejsze fakty dotyczące ćwiczeń, sprzętu i…trenera personalnego.

Ćwiczenia fitness

Niezależnie od tego, czy trenujesz w domu, czy na sali treningowej, każde ćwiczenia zacznij od rozgrzewki. Mogą to być zwykłe podskoki, u użyciem skakanki, bądź nie. Następnie, jeśli decydujesz się na trening na sali, warto wykonać ćwiczenia na bieżni, lub na rowerze, które ,,rozkręcą” mięśnie naszych nóg i ud. Jeśli decydujemy się korzystać z usług sali treningowej, zazwyczaj potem proponowany jest około 30 minutowy trening cardio Jest to trening wytrzymałościowy, mający na celu zwiększenie ogólnej kondycji fizycznej. Taki trening powinien być dostosowany pod indywidualne możliwości. Na sali treningowej jednak w tej kwestii możesz liczyć na rade trenera.

Czy trener jest konieczny?

Może nie jest konieczny, jednak zdecydowanie warto skorzystać jego cennych porad. Zwłaszcza, gdy rozpoczynamy ćwiczenia po raz pierwszy. Trener wówczas nie tylko doradzi Ci w kwestii odpowiedniego doboru ćwiczeń, ale i diety, czy odpowiednich ubrań w czasie treningu. Z porad trenera powinni skorzystać także Ci, którzy decydują się na treningi w domu.

Domowe ćwiczenia fitness

A skoro o domowych ćwiczeniach mowa, te również nie powinny rozpoczynać się bez rozgrzewki. Tu również zalecanych jest kilkanaście intensywnych podskoków. Następnie warto zrobić sobie pakiet kilkunastominutowych ćwiczeń. Możesz wykonać między innymi, pompki, przysiady, unoszenia nóg leżąc na brzuchu, czy skłony. Wszystko zależnie od tego na jakich aspektach sylwetki się koncentrujesz. Dobór ćwiczeń zależny jest również od tego, czy posiadasz w domu jakiś sprzęt (ciężarki, rower, bieżnia itp.). Zarówno ćwiczenia na sali treningowej, jak i w domu nie powinny trwać dłużej niż 1,5 godziny. Same ćwiczenia wykonuj nie rzadziej, niż trzy razy w tygodniu. Pamiętaj również o tym, by między ćwiczeniami robić minimum jeden dzień przerwy.

Sprzęt fitness

Ćwiczenia fitness, to jedna sprawa, a odpowiedni sprzęt, to druga, najważniejsza kwestia jeśli chodzi o treningi. Sprzęt musi być profesjonalny. Dlatego wybierając się na sale treningową sprawdź dokładnie, czy jakość tamtejszego sprzętu jest dobra. A jakie są najpopularniejsze urządzenia i akcesoria fitness? Przede wszystkim są to wyżej wspomniane bieżnie i rowery. Dalej mamy kije treningowe, maty na podłogę, szelki do treningu mięśni brzucha, czy Ketler Cardio. Wybierając się na salę treningową, warto zaopatrzyć się w worek do przechowania niezbędnych akcesoriów.

Co ważne tego typu sprzęt jest dostępny nie tylko w każdym, dobrym sklepie sportowym, ale i na licznych aukcjach w internecie – to ważna informacja szczególnie dla tych, którzy decydują się na treningi w domu.