Zespół Sheehana – objawy i leczenie

Zespół Sheehana – objawy i leczenie

Zespół Sheehana jest związany z niedoczynnością płata przysadki przedniego, który wynika z jego martwicy. Dochodzi do martwicy poprzez niedokrwienie, które jest spowodowane głęboką hipotonią bądź wstrząsem. Objawy są następstwem po krwotoku, który pojawia się w okresie okołoporodowym. Zespół Sheehana jest powikłaniem rzadkim ciąży. Występuje on wtedy, gdy podczas porodu kobieta traci nadmierną ilość krwi, która automatycznie prowadzi do zawału przysadki. Pojawia się ona w przednim płacie. Jeżeli obejmie do siedemdziesięciu procent tego narządu, wtedy właśnie mówimy o Zespole Sheehana.

Najczęstsze objawy

Do objawów tego zespołu zaliczamy: zanik dwurzędowych płciowych cech, poporodowy brak miesiączki, depresja, bladość skóry, zanim płciowego popędu. Do przedstawionych wyżej objawów dołączyć można typowe niewydolnościowe objawy przysadki: hipoglikemia, zaburzenia miesiączkowania, brak laktacji, niepłodność, impotencja, sucha skóra, zanik owłosienia łonowego, niskie tętnicze ciśnienie, ortostatyczna hipotensja, częste uczucie chłodu, zimna. Osoby, które posiadają zespół Sheehana, zwany inaczej martwicą poporodową przysadki, mają problem z niewykrywalnym lub zmniejszonym stężeniem hormonów we krwi: hormonu luteinizującego oraz hormonu folikulotropowego.

Czy możliwe jest leczenie tego zespołu?

Nie jest możliwe leczenie. Natomiast potrzebna jest hormonalna suplementacja, która jest wydzielana poprzez tarczycę, nadnercza, a także płciowe narządy. Jest to choroba, z którą trzeba nauczyć się żyć. Czasami objawy mogą zaniknąć na jakiś czas, ale wcześniej czy później one wracają. Nie są mocno uporczywe, ale gdzieś w głowie danej kobiety cały czas ta informacja tkwi.