Związek między dietą, a aktywnością fizyczną.

sport

Każdy z nas marzy o szczupłej sylwetce. Jednak często pojęcie dobra dieta, rozumiemy jako tak zwana dieta cud, która daje szybkie rezultaty, bez efektu jojo. Myśląc jednak o pięknej sylwetce na plaży często zapominamy o naszym zdrowiu, narażając je niejednokrotnie na skutki uboczne restrykcyjnych diet. A przecież zachowanie kondycji naszego organizmu jest tak istotne. Skuteczna dieta, to więc taka, która pozwoli nam zgubić zbędne kilogramy, a przy tym nie ucierpi na tym nasza kondycja fizyczna. Zatem w tym miejscu warto zadać sobie pytanie ,,jaka jest najskuteczniejsza dieta odchudzająca”?

Dieta fitness

Dieta ta powinna być przede wszystkim niskotłuszczowa, z mniejszą ilością węglowodanów, a wyższą białka. Dieta fitness powinna być bogata w warzywa i owoce. Zatem co powinno znaleźć się w Twoim jadłospisie? Przede wszystkim produkty zawierające dużo białka, a więc ser twarogowy, jajka, czy jogurt naturalny, to obowiązkowe pozycje na śniadanie. Obiady – te najlepiej jeśli składają się z chudego (najlepiej drobiowego) mięsa, oraz ryb. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, tu do wyboru mamy między innymi: fasolkę szparagową, paprykę, ogórki, pomidory, sezonowe owoce takie jak truskawki, czy maliny. W przypadku diety fitness niezwykle ważna jest też ich regularność, gdzie warto jeść od czterech, do pięciu posiłków dziennie o stałych porach.

Znaczenie aktywności fizycznej

Każda dieta wydaje się być jednak podwójnie skuteczna jeśli jest odpowiednio podparta solidną aktywnością fizyczną. Co więcej – wspomniana aktywność fizyczna powinna być wprost proporcjonalna nie tylko do spożywanych przez nas wartości odżywczych, ale i indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Bo przy każdym odchudzaniu pamiętajmy przede wszystkim o naszym zdrowiu! Warto wspomnieć, że oprócz spalania zbędnych kalorii aktywność fizyczna ma jeszcze szereg innych zastosowań, gdzie między innymi: zmniejsza ryzyko chorób serca, czy powstawania nowotworów, wzmacnia mięśnie i kości, oraz poprawia ogólne samopoczucie. Aktywność fizyczna również zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Wielu z nas brakiem czasu próbuje tłumaczyć brak aktywności fizycznej każdego dnia. A przecież powinniśmy wiedzieć, że nawet jeśli nie mamy czasu na codzienne korzystanie z basenu, siłowni, czy klubu fitness, to nawet zwykły przemarsz, czy półgodzinny spacer może być doskonałą alternatywą do spalenia zbędnych kalorii.

Jakie proporcje w naszej diecie?

Każda nasza dieta wiąże się z podstawowymi wartościami odżywczymi jakie powinniśmy zachować w tym między innymi: białko, tłuszcze, węglowodany i witaminy. Jak się okazuje powinny być one spożywane w określonych proporcjach, zarówno przed, jak i po każdym wysiłku fizycznym. I tak oto, węglowodany powinny być obecne w każdym posiłku, a już na pewno na minimum godzinę przed treningiem. Po wyczerpujących ćwiczeniach również warto zjeść choćby jednego banana. Jeśli chodzi o białka – te najlepiej jeśli są pochodzenia zwierzęcego, zatem mamy tu na myśli zarówno sery, jogurty, chude mięso, jak i jaja. Niezwykle istotne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin takich jak B, C i E. Jeśli chodzi o tłuszcze, to one nie powinny stanowić więcej, niż 30% całkowitej ilości energii.